Alergia na orzechy: jak ją rozpoznać?

Alergia na orzechy: jak ją rozpoznać?

Alergia na orzechy jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jak się objawia i czy można ją leczyć?

Dane statystyczne wskazują, że na tę alergię cierpi 1% całej populacji. Alergenem mogą być składniki zawarte w każdym rodzaju orzechów. Zarówno ziemne, włoskie, laskowe, a nawet brazylijskie – mogą wywołać reakcję alergiczną organizmu. Dlaczego tak się dzieje? I jakie objawy towarzyszą jednej z najczęstszych alergii pokarmowych?

Co powoduje alergię?

Na sklepowych półkach można znaleźć całe mnóstwo produktów, które mają w swoim składzie orzechy. Często jemy również „bezpośrednio” np podczas stymulacji procesu zapamiętywania podczas nauki. Za przykład mogą posłużyć słodycze albo tłoczone z orzechów oleje. Kupując dany produkt, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że zawiera on orzechy. Dlatego objawy towarzyszące uczuleniu mogą niepokoić i skłaniać do szukania pomocy u lekarza. Na ogół pomaga ograniczenie lub wykluczenie z diety tego rodzaju produktów.

Na czym polega reakcja alergiczna?

Układ odpornościowy w odpowiedzi na działanie alergenu (którym najczęściej są zawarte w orzechach białka) wytwarza przeciwciała IgE – są one bezpośrednią przyczyną przykrych i uciążliwych reakcji alergicznych.

Które orzechy najczęściej uczulają?

Najwięcej uczuleń wywołują orzechy ziemne, niezależnie od tego, w jakiej postaci są podawane: czy to w całości, czy też w formie masła. Masło wytwarzane z orzechów ziemnych znajduje się w składzie wielu kosmetyków, dlatego jeśli zauważasz u siebie reakcję uczuleniową, może być ona spowodowana używaniem nieodpowiednich preparatów. Co do innych gatunków orzechów, odnotowuje się mniej alergii związanych z ich konsumpcją. Na przykład nerkowce, pistacje, migdały oraz kasztany stosunkowo rzadko działają alergicznie 

Jakie są objawy alergii?

Alergia na orzechy objawia się na ogół czerwoną wysypką, której towarzyszy świąd, pokrzywka skórna, niekiedy obrzęk warg. Charakterystycznym objawem są też łzawiące oczy, rzadki katar i uczucie szczypania w okolicach jamy ustnej. Mogą wystąpić wymioty, bóle brzucha, biegunka i nudności. Skrajne reakcje alergiczne mogą nawet spowodować zaburzenia świadomości lub wstrząs anafilaktyczny, będący dużym zagrożeniem dla życia.

Jak rozpoznać alergię na orzechy?

Pierwszym krokiem na drodze do rozpoznania uczulenia jest konsultacja z lekarzem. Tylko specjalista może postawić właściwą diagnozę. Nie tylko na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, ale również dzięki testom alergicznym, zwłaszcza skórnym, które polegają na nanoszeniu na skórę preparatu zawierającego składniki alergiczne z orzechów. Dużą skuteczność wykazują też testy krwi, na podstawie których stwierdza się stężenie przeciwciał klasy IgE.