Na co zwrócić uwagę kupując laptopa na studia?

Na co zwrócić uwagę kupując laptopa na studia?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakiego laptopa potrzebujemy. Jeśli będziemy korzystać z laptopa do pracy biurowej, to nie potrzebujemy bardzo wydajnego sprzętu. Wystarczy nam laptop z dobrą jakością wykonania, który będzie się dobrze prezentował. Jeśli jednak będziemy korzystać z laptopa do pracy graficznej lub do obróbki video, to potrzebujemy bardziej wydajnego sprzętu.

System operacyjny

Najważniejsze jest określenie celu, jakiemu ma służyć komputer. Jeżeli będzie to przede wszystkim biurowe użytkowanie, tzn. przeglądanie stron internetowych, pisanie dokumentów i obsługa poczty elektronicznej, a także czasem oglądanie filmów czy słuchanie muzyki, a nie potrzebujesz szczególnych narzędzi do pracy graficznej czy też innych programów specjalistycznych, wówczas dobrym wyborem będzie Windows. Jeżeli natomiast potrzebujesz bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak Photoshop czy AutoCAD, wówczas lepszy może okazać się system operacyjny MacOS, który dostępny jest wyłącznie w komputerach Apple MacBook (sprawdź Macbooki w OleOle) .

Wymiary laptopa na studia

Laptopy na studia powinny być lekkie, łatwe w transporcie i posiadać dobrą baterię. Wymiary laptopa powinny być takie, aby można było go łatwo zabrać ze sobą wszędzie. Najlepsze laptopy na studia mają wymiary od 13 do 15 cali. Dobrze sprawdzą się modele o wadze do 1,5 kg (przykładowo MacBook Air z procesorem z serii M1 waży niewiele ponad 1,2 kg). Jeśli jednak chcemy kupić laptopa do pracy graficznej lub do obróbki video, to warto kupić laptopa z ekranem o przekątnej 17 cali.

Jaki procesor wybrać?

Należy także zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju procesora potrzebujemy. Jeśli chcemy kupić laptopa do pracy z tekstem i sporadycznego oglądania filmów, to wystarczy nam laptop z procesorem Intel Core i5. Jeśli jednak chcemy kupić laptopa do bardziej wymagających czynności, wówczas lepiej zdecydować się na zakup wydajnego procesora, takiego jak Intel Core i7.

Ile RAMu do laptopa na studia?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj studiów, które się prowadzi, ilość wykonywanej pracy domowej, czy też osobiste preferencje. Ogólnie jednak zaleca się, aby posiadać co najmniej 8 GB pamięci RAM, jeśli chodzi o laptopa do studiów.

Zobacz: Laptopy w OleOle

Jaki dysk do laptopa na studia?

To zależy od tego, jakiego rodzaju studia podejmujesz. Jeśli studiujesz na kierunku informatycznym, to warto wybrać dysk SSD, ponieważ jest on szybszy niż tradycyjny dysk twardy. Jeśli studiujesz na innym kierunku, to możesz wybrać dowolny typ dysku. Najważniejsze będzie to, aby był on wydajny i pojemny. Na dziś najlepszym wyborem wydaje się być dysk SSD o pojemności 256 GB lub większej.

Podsumowanie

Nie ma jednej, idealnej marki laptopa dla studentów. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie potrzeby ma dana osoba. Jeśli ktoś potrzebuje laptopa do pracy z programami graficznymi, to warto wybrać markę, która ma dobrej jakości ekrany i dobrą wydajność, najlepsze tutaj wydają się być Macbooki. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje laptopa do pracy z dużymi plikami, to warto wybrać markę, która ma dobrej jakości dyski twarde.

Materiał zewnętrzny