Karta płatnicza w telefonie – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Karta płatnicza w telefonie – czy to bezpieczne rozwiązanie?

W portfelach mamy coraz więcej kart płatniczych – wynika z najnowszych danych banku centralnego. Ich liczba zbliża się do 50 mln, a to oznacza, że każdy dorosły Polak posługuje się na co dzień dwiema, trzema, a może i czterema kartami płatniczymi.

W telefonie można jednocześnie obsługiwać kilka kart i w zależności od sytuacji, korzystać ze środków z konta osobistego lub firmowego. To jeden z argumentów, który przemawia za kartą płatniczą w telefonie jako wygodnym rozwiązaniem dla każdego. Sprawdźmy jednak, czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Wygodna i poręczna karta płatnicza w telefonie do transakcji zbliżeniowych

Karta płatnicza w telefonie pozwala na wygodne dokonanie transakcji bezgotówkowych. Płacenie kartą płatniczą w tradycyjnym plastiku lub w telefonie stanowi około 90 proc. łącznej liczby wszystkich transakcji na rynku detalicznym. Pozostałe 10 proc. to transakcje gotówkowe, w tym wypłaty z bankomatów, wypłaty w kasach banków lub wypłaty sklepowe, w sieciach, które oferują tzw. cash back. Statystyki wyraźnie pokazują coraz mocniejszy odwrót od gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych. Wygodnym sposobem regulowania należności przy kasie jest karta płatnicza w telefonie. Wiele osób docenia wygodę tego rozwiązania, ale ma wątpliwości, czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Środki bezpieczeństwa przy zgubieniu lub kradzieży telefonu z aktywną funkcją NFC

Po bliższym przyjrzeniu się zasadom bezpieczeństwa, jakie obowiązują przy płatnościach zbliżeniowych, większość obaw przestaje spędzać sen z powiek. Przykładem jest krytyczna sytuacja zgubienia lub kradzieży telefonu. Gdy to nieprzyjemne zdarzenie ma miejsce, wystarczy raz skontaktować się z bankiem, aby zastrzec usługę płatności zbliżeniowych kartą płatniczą w telefonie. Natomiast, gdy stracimy portfel z plastikowymi kartami, każdą z nich trzeba zastrzec osobno, dzwoniąc na odpowiedni numer do banku lub wchodząc na strony internetowe do systemu bankowości elektronicznej.

płatność telefonem

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Przykład zgubienia lub kradzieży smartfonu z funkcją płatności zbliżeniowych przynajmniej częściowo rozwiewa obawy, czy płacenie telefonem jest bezpieczne. Jak widać może być nawet bardziej ostrożne, niż korzystanie z tradycyjnego portfela i plastikowych kart płatniczych.

Technologia płatności NFC zyskuje na popularności i ma coraz więcej użytkowników. Karta płatnicza w telefonie i płatności zbliżeniowe to sposób na dokonanie wygodnej i szybkiej transakcji bez posiadania przy sobie gotówki. Metoda bazuje na technologii HCE (Host Card Emulation) i daje możliwość stworzenia w telefonie wirtualnej wersji karty płatniczej. Wystarczy, że właściciel smartfonu uaktywni moduł NFC, który odpowiada za łączność pomiędzy wirtualną kartą a terminalami płatniczymi i skonfiguruje płatności zbliżeniowe.

Więcej informacji o transakcjach zbliżeniowych kartą płatniczą w telefonie i konkretnych rozwiązaniach, które rozwiewają wszelkie obawy, czy płacenie telefonem jest bezpieczne, w artykule na stronie portalu mobileclick.pl.

Materiał Partnera