Jak wybrać najlepsze oprogramowanie antywirusowe?

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie antywirusowe?

Kwestia ochrony komputera przed malware jest kluczową sprawą, zarówno w przypadku urządzeń firmowych jak i domowych. Nie chcemy w końcu, by wyciekły nasze dane bankowe, maile, pliki czy inne rzeczy, które na co dzień trzymamy na swoim urządzeniu. Jak wybrać najlepszego antywirusa i na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Program antywirusowy – dlaczego warto go mieć?

2. Oprogramowanie antywirusowe – co powinno w sobie mieć?

3. Programy antywirusowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Program antywirusowy – dlaczego warto go mieć?

Antywirus umożliwia nam bieżące sprawdzanie, często w czasie rzeczywistym, czy komputer na którym pracujemy nie został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Do dyspozycji mamy wiele różnych opcji, zarówno wbudowanych w posiadany przez nas system operacyjny, bezpłatnych jak i płatnych. Zdecydowanie jednak powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszego sprzętu, szczególnie jeżeli używamy go do poczty, pracy czy bankowości elektronicznej. Dobrze dobrane oprogramowanie powinno działać bez zakłócania nam pracy, a także dokonywać skanowania i czyszczenia komputera regularnie, wedle schematu który sami ustalimy.

Oprogramowanie antywirusowe – co powinno w sobie mieć?

Jeżeli szukamy odpowiedniego programu dla siebie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jak działa antywirus. Większość dostępnych na rynku opcji daje nam dwie możliwości: skanowanie, za pomocą którego możemy sprawdzić wszystkie pliki pod kątem obecności niepożądanego oprogramowania oraz monitorowanie, które działa w czasie pracy urządzenia i chroni nas na bieżąco. Jeżeli korzystamy z darmowych wersji antywirusów, zwykle mamy do dyspozycji tylko jedno z tych narzędzi. Właśnie dlatego, szczególnie gdy używamy komputera do ważnych rzeczy i trzymamy na nim wrażliwe dane, powinniśmy zaopatrzyć się w pełnowymiarową wersję.

Programy antywirusowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając oprogramowanie antywirusowe powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by chroniło ono dane użytkownika, jakie przechowujemy na swoim urządzeniu lub wykorzystujemy do bankowości internetowej czy pracy.  Warto zwrócić uwagę na to, by program szybko wyłapywał szkodliwe aplikacje, a także ostrzegał nas zanim przypadkowo ściągniemy coś z internetu. Chociaż niektóre systemy operacyjne posiadają swój dedykowany antywirus, warto dodatkowo chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem i dobrać dodatkową aplikację od sprawdzonego dostawcy.