Wszystko, co musisz wiedzieć o szczotce do brody

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczotce do brody

Szczotka do brody to narzędzie do pielęgnacji zarostu, które służy do utrzymania higieny i dobrego wyglądu włosów na twarzy.

Komu przyda się szczotka do brody?

 • Osobie z brodą lub wąsami o długości co najmniej 2 cm
 • Każdemu, kto używa odżywek bez spłukiwania, takich jak olejek lub balsam do brody
 • Osobie, która ma trudne do okiełznania włosy na twarzy
 • Osobom, które chcą zwiększyć objętość swojej brody
 • Osobom z suchą i matową brodą

Dlaczego powinieneś używać szczotki do brody?

Używanie szczotki do brody sprzyja posiadaniu zdrowej i dobrze wyglądającej brody, a dodatkowo:

 • Rozprowadza naturalne sebum po całej brodzie. Dzięki pokryciu zarostu naturalnymi olejkami ciała, każdy włosek jest odżywiony i chroniony przed czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega to także gromadzeniu się nadmiaru sebum w mieszkach włosowych, co może powodować podrażnienia i trądzik. Jeśli posiadasz inne kosmetyki do brody, szczotka do zapewnia również równomierne rozprowadzenie produktu w celu uzyskania optymalnego pokrycia.
 • Masując skórę, pobudza przepływ krwi do mieszków włosowych. Zwiększony przepływ krwi zapewnia prawidłowe krążenie, dzięki czemu dostarczane są niezbędne składniki odżywcze, co umożliwia zdrowy i wygodny wzrost brody.
 • Przyzwyczaja krnąbrne włoski do tego, gdzie i jak mają leżeć. Używanie szczotki do brody wykonanej z naturalnego włosia gwarantuje, że włosy na twarzy nie ulegną uszkodzeniu podczas codziennego szczotkowania.
 • Sprawia, że Twoja broda wydaje się pełniejsza. Szczotka do brody rozdziela włoski brody, nadając im gęstszy wygląd. Dodatkowo, ponieważ podczas szczotkowania rozprowadzane jest także naturalne sebum, włoski nabierają promiennego połysku.

Inne korzyści wynikające ze szczotkowania brody

Świetnie rozplątuje włosy

Broda każdego mężczyzny od czasu do czasu plącze się i splątuje. Jedną z najbardziej oczywistych zalet szczotki do brody jest to, że z łatwością rozplątuje zarost.

Pozwala pozbyć się wrastających włosków

Wrastające włoski trudno zakwalifikować do poważnych schorzeń, ale są one irytujące, swędzące i nie wyglądają estetycznie. Wielu mężczyzn z brodą i tych bez niej doświadcza wrastających włosków – są to włoski, które zawijają się i wrastają w skórę.
Istnieje kilka powszechnych przyczyn wrastania włosków, w tym przycinanie naturalnie kręconych włosów, podczas którego zaostrzony koniec włosa wnika w skórę, lub martwy naskórek, który zatyka mieszek włosowy i sprawia, że włosy w nim rosną na boki.

Szczotki do brody są doskonałym narzędziem do walki z wrastającymi włoskami, ponieważ sama czynność rozczesywania oraz włosie szczotki delikatnie wyrywają włoski, które już są lub mogą zaraz być wrośnięte. Pozbycie się wrastających włosów z brody i skóry jest niezbędne do zdrowego wzrostu brody.

Pomaga utrzymać brodę w czystości

Regularne mycie brody przy użyciu wysokiej jakości szamponu lub płynu do mycia brody jest niezbędne do utrzymania jej w czystości, ale regularne czesanie pomaga również ograniczyć ilość cząstek jedzenia i innych zanieczyszczeń, które mogą utknąć w wąsach. Dlatego przeczesywanie brody szczotką po obiedzie to całkiem rozsądny pomysł.

Kiedy szczotkować brodę?

Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji brody jest regularność. Dlatego należy szczotkować brodę codziennie. Logicznie, im częściej myjesz brodę, tym częściej będziesz musiał ją szczotkować, aby rozprowadzić sebum od podstawy włosków aż po same końce.
Szczotkowanie brody ma także właściwości relaksujące. Nie ma więc idealnej pory na szczotkowanie brody. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz poświęcić nawet cały ranek na szczotkowanie brody. Wiele zależy także od jakości Twoich brody, a także od jej długości i grubości.

Jak czyścić szczotkę do brody?

Bardzo ważne jest, aby utrzymywać szczotkę do brody w czystości, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. W tym celu należy regularnie ją czyścić, co pozwoli na utrzymanie szczotki do brody w pełnej sprawności przez długi czas.

Kroki, które należy wykonać, aby prawidłowo wyczyścić szczotkę do brody:

 • Aby usunąć pozostałości i martwe komórki, przeprowadź bawełniany wacik między włosiem. Ta technika pozwala również poluzować włosy z brody, które utknęły w szczotce.
 • Napełnij miskę gorącą wodą i wlej do niej mydło lub szampon dezynfekujący i wymieszaj
 • Namocz włosie szczotki w wodzie z mydłem przez około 1 godzinę. Możesz użyć czystej szczoteczki do zębów, aby przedostać się przez włosie i usunąć resztki zanieczyszczeń (Ten krok jest ważny, ponieważ pozwoli Ci usunąć nadmiar oleju z włosia, a tym samym przedłużyć żywotność tego akcesorium).
 • Opłucz szczotkę do brody i osusz ją ręcznikiem, suszarką do włosów lub pozostaw do naturalnego wyschnięcia z bezpiecznym miejscu.