Jak drukować w dużych formatach?

Jak drukować w dużych formatach?

Wydruki w dużym formacie są niezwykle popularne w branży reklamowej: wykorzystywane są do wytwarzania banerów, szyldów, plakatów. Mają też zastosowanie w produkcji wzorzystych tkanin. Możliwość druku dużych formatów jest szeroko wykorzystywana w projektowaniu i kartografii, do powielania projektów GIS i CAD. Dowiedz się, jak najskuteczniej i najszybciej można uzyskać wydruki wielkoformatowe na różnych podłożach drukowych.

Określenie druk w dużym lub w wielkim formacie odnosi się w praktyce do wszystkich arkuszy powyżej A3, a dokładnie powyżej SRA3, czyli 320×450 mm. To największe formaty, jakie możesz wydrukować na standardowej drukarce biurowej. Do większych projektów przeznaczone są plotery i drukarki wielkoformatowe, które mogą drukować zarówno na arkuszach, jak i na materiałach podawanych z roli.

Druk wielkoformatowy tylko w technologii cyfrowej?

Druk wielkoformatowy jest obecnie zdominowany przez urządzenia cyfrowe. Co prawda istnieją systemy druku offsetowego, które umożliwiają drukowanie arkuszy nawet o powierzchni 3 m2, lecz ich możliwości zastosowania są znacznie mniejsze niż maszyn cyfrowych.

Jedną z najważniejszych zalet druku cyfrowego są atrakcyjne koszty nawet przy bardzo krótkich seriach czy wręcz pojedynczych wydrukach. Offset staje się opłacalny dopiero przy średnich i dużych nakładach. Dlatego druk plakatów i ulotek w nakładach liczonych w tysiącach czy dziesiątkach tysięcy egzemplarzy warto zlecić drukarni offsetowej. Natomiast wydruki banerowe, wydruki wielkoformatowe na siatce mesh, folie do oklejania witryn czy pojazdów i wiele innych wydruków reklamowych powstaje wyłącznie na maszynach cyfrowych.

Wielkoformatowe drukarki laserowe i atramentowe

W branży reklamowej wykorzystywane są w przeważającej większości maszyny atramentowe. Plotery i drukarki wielkoformatowe drukują tuszami pigmentowymi, ekosolwentowymi i utwardzonymi światłem UV. Dzięki temu możliwy jest druk z roli na bardzo różnych podłożach – na papierze, na folii, na siatce, na frontlicie, na materiałach tekstylnych i wielu innych elastycznych materiałach. Dzięki drukarkom wielkoformatowym z płaskim stołem możliwy jest druk również na podłożach sztywnych – na arkuszach ze spienionego PVC, na metalu, szkle, porcelanie czy płytach drewnopochodnych. 

Warto pamiętać, że druk cyfrowy w wielkim formacie nie ogranicza się do urządzeń atramentowych. O wykorzystaniu technologii tonerowej mówi konsultant z firmy DKS, oferującej drukarki wielkoformatowe– Przy wydrukach dokumentacji projektowej i materiałów kartograficznych niezwykle komfortowe jest zastosowanie tonerowych drukarek dużego formatu. Doskonałym przykładem są maszyny marki KIP. Pozwalają one na druk na papierze, kalce technicznej i folii. Materiał może być podawany w arkuszach lub z roli o szerokości ponad 900 mm i praktycznie dowolnej długości. Drukarki KIP pracują z dużą prędkością i odznaczają się bardzo wysoką jakością odwzorowania detali i kolorów. Ponadto wybrane modele maszyn KIP łączą funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Dzięki temu są idealnymi maszynami nie tylko do druku, ale też digitalizacji i powielania dokumentów papierowych. Często stanowią wyposażenie biur projektowych, agencji reklamowych oraz placówek kartograficznych i punktów oferujących usługę druku.

Drukowanie dużych formatów w technologii cyfrowej jest atrakcyjne cenowo, szybkie i bardzo komfortowe. Przygotowany do druku projekt można zreprodukować na wybranym podłożu dosłownie w ciągu kilku minut. Przygotowanie do druku jest bardzo szybkie i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z możliwości druku cyfrowego w wielkim formacie można korzystać nawet w warunkach biurowych, ponieważ maszyny mają relatywnie nieduże gabaryty.

Materiał Partnera