Co zmienił Windows 10 i dlaczego warto z niego korzystać?
Oficjalne wsparcie dla systemu Windows 7 skończyło się 14 stycznia 2020 roku. Od tej daty Microsoft nie dostarcza aktualizacji, zabezpieczeń ani pomocy technicznej dla komputerów z tym systemem. Brak aktualizacji do nowszej wersji to potencjalne proszenie się o kłopoty. Dlaczego warto dokonać aktualizacji do Windows 10?
Dziesiąta odsłona „okienek” dostępna jest od 2015 roku i stała się jednym z najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie. Nie dzieje się tak bez powodu. Oferuje ona liczne korzyści w porównaniu z poprzednimi systemami operacyjnymi firmy Microsoft. Kilka z nich prezentujemy poniżej.
1. Zwiększone bezpieczeństwo
Nowe i ulepszone aplikacje utrudniają infekowanie złośliwym oprogramowaniem komputerów z systemem Windows 10.
- Nowa usługa Windows Hello umożliwia odblokowanie komputera za pomocą odcisku palca lub rozpoznawania twarzy. Co jest dużo lepszym zabezpieczeniem niż standardowe wpisywane na klawiaturze hasło.
- W Windows 10 po instalacji mamy domyślnie aktywowany program Windows Defender Antivirus, czyli zaawansowane oprogramowanie, które jeszcze lepiej chroni komputer przed zewnętrznymi zagrożeniami.
- Windows 10 może też za pomocą programu szyfrującego BitLocker automatycznie szyfrować pliki, gdy zauważy, że komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
2. Pełna kontrola nad systemem
Panel Sterowania w Windows 10 został zaktualizowany. Włączanie i wyłączanie aplikacji już od wersji Windows 10 Home jest znacznie uproszczone w porównaniu ze starszymi systemami operacyjnymi. Dzięki temu możesz sam decydować, które programy uruchamiają się domyślnie po włączeniu komputera. Można też wyłączać niektóre programy, z których zwykle się nie korzysta.
3. Jeszcze wygodniejsze zarządzanie pulpitami
Podczas gdy przesuwanie otwartych aplikacji na różnych pulpitach nie jest niczym nowym, Windows 10 poczynił wielkie postępy w ułatwianiu przesuwania rzeczy do bardzo konkretnych obszarów na wirtualnych pulpitach.
Oczywiście, nadal możesz korzystać ze skrótu klawiszy Windows + Tab lub Alt + Tab, aby przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami na różnych pulpitach, ale teraz, aby to osiągnąć, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na program, który chcesz przenieść i wybrać, gdzie chcesz, go umieścić – intuicyjne drag and drop.
4. Powrót dobrze znanego interfejsu
Po nie najlepiej przyjętym eksperymencie z brakiem przycisku Start w Windows 8, w wersji 10 upragniony przycisk powraca i działa dokładnie tak, jak się spodziewasz.
Menu zyskało dodatkowo nowy i nowoczesny wygląd. Pojawia się także szereg udogodnień związanych z faktem, że Windows 10 jest przeznaczony na wiele platform w tym tablety i komputery z funkcją tabletu, które system doskonale wykrywa i dostosowuje się do zmiany funkcji urządzenia, na którym jest uruchomiony
Zobacz też: Bramka płatności – na czym polega?
5. Synchronizacja pracy pomiędzy komputerem osobistym a służbowym
Funkcja osi czasu zapisuje „migawki” aplikacji systemu Windows, które były używane w danym momencie. Klikając ikonę widoku zadań na pasku zadań, możesz wybrać migawkę, aby kontynuować pracę w miejscu, w którym ją przerwałeś.
Migawki te są synchronizowane między różnymi komputerami z systemem Windows 10 (jeśli zalogowano się na nich za pomocą tego samego konta użytkownika firmy Microsoft). Można na przykład utworzyć nowy arkusz kalkulacyjny w programie Excel na komputerze domowym i pracować nad nim później na innym komputerze w biurze.
Zaspałeś? Pora na aktualizację
Jeśli z jakiegoś powodu, nadal używasz starszego systemu operacyjnego, który nie jest dłużej wspierany powinieneś czym prędzej zmienić tę sytuację zarówno dla własnej wygody, komfortu pracy, rozrywki jak i dla bezpieczeństwa swoich danych.