10 sposobów otwierania plików .Docx Word

10 sposobów otwierania plików .Docx Word

Minęło już kilka lat odkąd Microsoft wprowadził nowy format dokumentów w swoim pakiecie Office 2007 o nazwie .Docx, ale wciąż wiele osób zastanawia się, czym jest plik .docx i jak go otworzyć, przeczytać i edytować.

Co to jest plik .Docx?

Jak wspomniano wcześniej, .Docx jest nowym formatem dokumentów wprowadzonym przez Microsoft od pakietu Office 2007, który zastępuje niezwykle popularny format .Doc. Jest on zgodny z nowym standardem dla dokumentów firmy Microsoft o nazwie Office Open XML, który jest również znany jako OOXML lub OpenXML. Plik DOCX jest dokumentem utworzonym przez program Microsoft Word lub inny program do edycji tekstu, taki jak OpenOffice Writer lub Apple Pages.

Jeśli używasz starszych wersji pakietu Microsoft Office (sprzed Office 2007), nie możesz bezpośrednio otwierać plików Docx, ale istnieje wiele alternatywnych sposobów na otwieranie, czytanie i edytowanie plików .Docx bez posiadania MS Office 2007 lub nowszych wersji zainstalowanych na komputerze lub smartfonie.

10 sposobów na otwieranie plików .Docx Word

1. Otwórz .Docx z starszą wersją MS Office

W przypadku, gdy masz zainstalowany Office 2003 lub Office 2000 lub Office XP na swoim komputerze, wystarczy pobrać pakiet zgodności Microsoft i zainstalować go. Będziesz w stanie czytać pliki .docx w bieżącej instalacji pakietu Microsoft Office.

2. Użyj Google Docs

Jest to jeden najszybszych i najprostszych sposobów otwierania i czytania plików .docx, ponieważ nie musisz niczego instalować na swoim komputerze. Wystarczy przesłać plik .docx do Google Docs (Google Drive), a następnie używać ich do otwierania, czytania, a nawet edytowania online. Możesz również przekonwertować plik z powrotem na .Doc, jeśli chcesz.

3. Zainstaluj OpenOffice

W przypadku, gdy nie używasz komputera z systemem Windows, możesz zainstalować pakiet OpenOffice, który może czytać pliki .Docx.

4. Konwertuj plik .Docx do preferowanego formatu

Chociaż istnieje kilka darmowych programów do konwersji plików .docx na .doc i inne formaty, najlepiej zrobić to którymś z poniższych:

a) Zamzar

b) Konwerter Docx

5. Użyj Word Reader

Word Reader jest łatwym w użyciu darmowym programem do odczytywania tekstu, możesz czytać pliki Microsoft Word 2007 (*.DOCX), MicroSoft Word 97-2003 (*.DOC), Hyper Text Markup Language (*.Htm,*.Html), Plain Text Format (*.TXT), Rich Text Format (*.RTF). 

6. Użyj ThinkFree

Ten edytor tekstu online jest podobny do Google docs i pozwala na łarwe otwieranie i przeglądanie plików .docx. Samo otwarcie pliku .docx nie wymaga żadnej rejestracji, ale jeśli potrzebujesz edytować i zapisywać dokumenty, trzeba się zarejestrować.

7. Użyj Word 2007 Viewer

To narzędzie firmy Microsoft pozwala wyświetlać dokumenty docx programu Word, nawet jeśli nie masz zainstalowanej żadnej wersji programu Word. Nadal będziesz musiał zainstalować pakiet Office Compatibility Pack. 

8. Użyj TextEdit

To jest rozwiązanie tylko dla komputerów Mac. Program TextEdit dostarczany z systemem OSX umożliwia tworzenie, edytowanie, otwieranie i zapisywanie dokumentów w formacie docx. Alternatywnie, można również użyć NeoOffice/J freeware.

9. Użyj Microsoft Word Online w przeglądarce

Możesz wejść na Office.com, aby otwierać i edytować pliki .docx. Zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto Microsoft i możesz zaczynać. Jest to bardzo podobne do korzystania z Google Docs.

10. Użyj Microsoft Word Mobilena smartfonie

Zgadza się. Microsoft posiada darmową aplikację dla urządzeń z systemem Android i iOS, która umożliwia otwieranie plików w formacie .docx i innych formatach obsługiwanych przez program Microsoft Word bezpośrednio z poziomu smartfona lub tabletu.