Jak się golić wie każdy mężczyzna – ale jak się dobrze golić już nie! Poznajcie ważne informacje na ten temat!

Jak się golić wie każdy mężczyzna – ale jak się dobrze golić już nie! Poznajcie ważne informacje na ten temat!

Golenie jest częścią życia każdego mężczyzny. Warto wiedzieć, że choć ta czynność wydaje się tak oczywista, a wręcz prozaiczna, to wielu mężczyzn nie do końca dobrze to robi. Wystarczy tylko spojrzeć na cerę przeciętnego faceta, by przekonać się, czy potrafi się golić, czy też nie. Jeżeli na skórze widoczne są zacięcia czy podrażnienia, to znaczy, że coś jest nie tak. Jak więc dobrze się golić? Tego dowiecie się z naszego wpisu.

Jak się golić? Oto jest pytanie

Wielu mężczyzn goli się intuicyjnie i tak naprawdę nie przykłada do tego zbytniej wagi. Są i tacy, którzy golą się na sucho jednorazowymi maszynkami i niestety narażają się na duże podrażnienia skóry. Są jeszcze mężczyźni, którzy dzielą się swoimi maszynkami z partnerkami, choć nie zdają sobie z tego sprawy. Prawda jest taka, że prawidłowe golenie nie jest czynnością trudną. Na pewno na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy golić się z włosem czy pod włos. Wbrew pozorom odpowiedź na nie nie jest oczywista. Golenie się pod włos daje lepsze efekty, a więc skóra jest gładsza, natomiast jest też bardziej narażona na podrażnienia. Z kolei goląc się z włosem trzeba liczyć się z tym, iż włoski będą zdecydowanie szybciej odrastać.

Czym się golić?

Oczywiście na jakość golenia ma wpływ także to, czym się golicie. Jeżeli używacie maszynek jednorazowych, a traktujecie je jak wielorazowe, a dodatkowo Wasza partnerka także ich używa, to poza podrażnieniami czekają Was też uczulenia. Używanie maszynek jednorazowych u wielu mężczyzn powoduje podrażnienia czy zacinanie się i nie zawsze efekt jest taki, jakby się oczekiwało. Dobrą alternatywą są maszynki wielorazowego użytku. Tutaj rzecz jasna trzeba pamiętać, aby regularnie wymieniać wkład żyletek do maszynki do golenia. Dostępne są różne rodzaje, które różnią się ostrością. Można zdecydować się na żyletki ze szlifem ostrza, ale też powlekaniem. Oczywiście różnią się także rodzajem krawędzi. I tak naprawdę nie można powiedzieć jaki rodzaj jest najlepszy. Żyletki do maszynek do golenia trzeba dobierać w dużej mierze pod kątem zarostu, a więc te o dużej ostrości najlepiej sprawdzają się do grubego zarostu. Jednak w ich użytkowaniu trzeba mieć doświadczenie. Jeżeli macie miękki, standardowy zarost, to łagodne ostrze będzie dla Was optymalne. Tym bardziej, że sprawdzą się one nawet do codziennego użytkowania. Jeżeli macie bardzo delikatną skórę, to powinniście zwrócić jeszcze uwagę na proces powlekania żyletki. Im jest lepszy, tym rzecz jasna ostrze mniej podrażnia. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na maszynki elektryczne. I takie rozwiązanie może nieco wysuszać skórę. Jest jednak dość wygodne, choć nie ma się co liczyć z tym, iż usuniecie zarost do gładkiej skóry.

Na mokro czy na sucho – jak się golić?

Kluczem do dobrego golenia jest rzecz jasna także to, czy odpowiednio nawilżacie skórę. O ile w przypadku maszynek elektrycznych nie można tego robić, choć dostępne są warianty, które nadają się pod prysznic, o tyle w przypadku golenia maszynką z żyletkami czy jednorazową, odpowiednie nawilżenie to podstawa. Zatem należy wybrać choćby mydło do golenia, które dobrze się pieni, można je rozrobić w tyglu, a do rozprowadzenia użyć pędzla z włosiem borsuka. Jeżeli wolicie nowocześniejsze rozwiązania, to postawcie na żele, choć nie zmiękczają one tak dobrze zarostu jak mydło. Dostępne są także kremy do golenia i pianki. Pamiętajcie jeszcze, że po nałożeniu należy odczekać przynajmniej kilka minut, a jeżeli chcecie przyspieszyć ten czas, to wcześniej namoczcie twarz ciepłą wodą. W ten sposób także zmiękczycie zarost.

A co po goleniu?

Po goleniu skórę należy odkazić i tu doskonale sprawdza się stara receptura, czyli woda kolońska. Jednak to sprawdza się dla mężczyzn, którzy nie mają delikatnej skóry. Tym ze skłonną do podrażnień polecamy rzecz jasna balsamy po goleniu, które odżywiają i nawilżają skórę, a ponadto nadają jej piękny zapach. W przypadku skaleczeń niektórzy stosują jeszcze ałun jako naturalny środek odkażający.

Bez wątpienia prawidłowe postępowanie przy goleniu zmniejsza ilość wrastających włosków. Powoduje, że podrażnienia czy wypryski się nie pojawiają, a skóra jest gładka i odświeżona.

Materiał partnera