Na czym polega przyciemnianie szyb w samochodzie, jak to zrobić i po co?

Na czym polega przyciemnianie szyb w samochodzie, jak to zrobić i po co?

Przyciemnienie szyb w samochodzie to świetne rozwiązanie, które sprawdza się w różnych sytuacjach. Do najważniejszych przyczyn należą komfort, zachowanie prywatności, a także oryginalny efekt wizualny. Sprawdzamy, jak przyciemnić szyby i po co to robić.

Przyciemnianie szyb a akty prawne

Przepis zawarty w art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) wskazuje na to, że każdy pojazd, który bierze udział w ruchu drogowym, powinien zapewniać odpowiednie pole widzenia dla kierowcy. Dotyczy to także kwestii możliwości prowadzącego do kierowania i hamowania, a także obserwowania drogi. W tym kontekście można stwierdzić, że pojazd z przyciemnionymi szybami jest dopuszczony do ruchu, jednak tylko wtedy, gdy te przyciemnienia nie powodują problemów dla kierowcy, na przykład w kontekście pola widzenia lub postrzegania ruchu. Przyciemnianie szyb niesie ze sobą wiele korzyści. Jazda autem, w którym jest chłodniej, będzie znacznie bardziej przyjemna latem, szczególnie gdy nie zostawiliśmy pojazdu w garażu lub w zacienionym miejscu. Oznacza to, że jazda samochodem z przyciemnianymi szybami zapewnia większy komfort i chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo zwiększymy bezpieczeństwo, np. w przypadku kolizji folia ogranicza przedostawanie się odłamków w szkła do wnętrza samochodu. Warto także wiedzieć, że zarówno montaż, jak i demontaż przyciemnianych szyb są bardzo proste i nie wymagają szczególnych umiejętności, chociaż oczywiście nie trzeba robić tego samodzielnie, tylko można zwrócić się z tym do fachowca. 

Samodzielne przyciemnianie szyb w samochodzie 

Potrzebne nam będą: folia, nożyk, płyn, do aplikacji folii, opalarka akumulatorowa, rakla. Zaczynamy od wyczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni, nakładamy od zewnątrz płyn do folii lub mydło rozrobione z wodą. Przykładamy folię do szyby i nożykiem wycinamy pożądany kształt, pozostawiając ok. 3-centymetrowy pasek z każdej strony. Pamiętajmy o ostrożności, by nie uszkodzić uszczelek i lakieru. Wygładzamy folię, by nie odstawała, następnie przechodzimy do obkurczania opalarką. Przy użyciu rakli pozbywamy się pęcherzyków powietrza i nierówności. Po skończonym taklowaniu przycinamy odpowiedni format. Tym sposobem kończymy tworzenie formatki, którą  zdejmujemy z zewnętrznej szyby i przenosimy na szybę pomocniczą, tablicę albo lustro, by zachowała swój kształt. 

Proces nakładania folii

Czystą i suchą szybę spryskujemy płynem do aplikacji folii, przykładamy folię zdejmujemy warstwę ochronną, wygładzamy i pozbywamy się płynu spod spodu przy pomocy rakli. Dokładne usunięcie pozostałości płynu przyśpieszy proces schnięcia, gdyż odparowywanie zazwyczaj trwa od trzech do pięciu dni. Utrzymanie takich szyb w czystości wymaga stosowania się do zaleceń producenta. Najczęściej musimy odczekać kilkanaście dni i stosować łagodne detergenty.

Materiał Partnera