Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem?

O tym, że wycieraczki do samochodu są bardzo ważne, wie chyba każdy kierowca. Używamy ich nie tylko wtedy, kiedy jeździmy w czasie deszczu, ale też wówczas, kiedy na szybach samochodowych powstają najróżniejsze zabrudzenia, które ograniczają widoczność. Sprawne i dobrze działające wycieraczki do samochodu, są zatem podstawą, aby bezpiecznie się nim poruszać. Kiedy jednak należy wymienić wycieraczki samochodowe oraz czy istnieją inne elementy wyposażenia pojazdu, które poprawią nie tylko jakość naszej jazdy autem, ale i poziom bezpieczeństwa? Sprawdźmy!

Kiedy należy wymienić wycieraczki do samochodu?

Prawdą jest, że wycieraczki do samochodu – podobnie jak wiele innych urządzeń poprawiających jakość naszej jazdy i jej bezpieczeństwo – odznaczają się pewną ograniczoną żywotnością. W sytuacji, kiedy widzimy, że nie działają one prawidłowo lub po prostu zauważymy, że się zużyły, należy je niezwłocznie wymienić.

Możemy to zrobić samodzielnie – wymiana nie zajmie nam więcej, jak dosłownie kilka lub najwyżej kilkanaście minut. W sytuacji, kiedy nie wiemy, w jaki sposób wymienić wycieraczki samochodowe, warto udać się do sprawdzonego mechanika – on z pewnością sobie z tym poradzi bez problemu. Należy jednak wcześniej zakupić odpowiedni model wycieraczek – taki, aby był kompatybilny z modelem naszego samochodu. A sprawa w niektórych modelach aut wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Czujnik martwego pola – czy jest potrzebny?

Na kursach na prawo jazdy uczymy się o tym, że w obrębie naszego samochodu występuje tzw. martwe pole. To obszar, który jest poza zasięgiem naszego wzroku w czasie jazdy (nie widzimy go w żadnym lusterku), ale na który musimy uważać, aby nie spowodować wypadku. Martwe pole znajduje się zatem w obszarze, który szczególnie trudno nam kontrolować.

Niestety, nie zawsze zauważymy, że ktoś lub coś weszło w tę newralgiczną strefę. W takiej sytuacji, z pomocą przychodzi nam czujnik martwego pola. Nie każdy samochód ma go wbudowany, ale warto zapytać w warsztacie, czy nasz model może się o niego wzbogacić. W sytuacji, kiedy coś znajdzie się blisko nas, ale poza zasięgiem wzroku, czujnik martwego pola nas o tym poinformuje. Tym samym nasze bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, będzie znacznie zwiększone.

Materiał Partnera