Długoterminowy wynajem auta premium – warto?

Długoterminowy wynajem auta premium – warto?

Coraz popularniejszą na rynku staje się opcja wynajmu długoterminowego. W ramach tego typu usługi opłacamy miesięczną stałą ratę, a w zamian możemy cieszyć się nowym autem, nie przejmując się kosztami serwisu i ewentualnych napraw oraz ubezpieczenia, którego koszt zakupu leży po stronie wynajmującego. Czy takie rozwiązanie ma sens w przypadku aut klasy premium?

Auto klasy premium – czy koszty rzeczywiście są tak wysokie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Tak, modele klasy premium słyną z wysokich kosztów utrzymania. Pierwszy przykład z brzegu to BMW M5 F90, którego koszt serwisu olejowego to ponad 2500 zł brutto. Wymiana kompletu klocków hamulcowy z przodu i tyłu? Koszt ponad 5000 zł. Koszta utrzymania i serwisowania aut klasy premium potrafią przytłoczyć, gdy zsumujemy ze sobą wydatki związane z tzw. dużym przeglądem, w wielu przypadkach otrzymamy kwoty, za które moglibyśmy spokojnie kupić już używane auto miejskie w nie najgorszym stanie. 

Jak widać, decydując się na zakup lub tradycyjny leasing auta klasy premium musimy pamiętać o tym, aby nieustanie mieć środki na serwisowanie takiego auta. 

Klasa premium, czy musi być na własność?

W naszej kulturze wciąż panuje przeświadczenie, że auto musi być zawsze na własność, najlepiej zakupione za gotówkę. Pytanie tylko na jakie auto nas stać. Jeżeli nie dysponujemy gotówką, która umożliwiłaby nam spełnienie swoich motoryzacyjnych marzeń, zawsze możemy je sfinansować. 

W przypadku aut klasy premium ich zakup za gotówkę wymaga od nas astronomicznych nakładów gotówki. Prawdopodobnie każdy, kto dorobił się czegoś w życiu, wie, że wynajem długoterminowy BMW będzie dla niego dużo korzystniejszą pod względem finansowym alternatywą niż jego zakup za gotówkę. Nie dość, że zrzucamy z siebie wszelkie nieprzyjemności związane z obsługą i serwisowaniem auta, to dodatkowo nie zamrażamy naszych aktywów w tracącym na wartości przedmiocie, jakim jest samochód.

Wynajem długoterminowy – opcja finansowania bez wad?

Musimy jednak pamiętać, że wynajem długoterminowy samochodu mimo swoich oczywistych zalet ma również wady. 

Główną z nich jest to, że musimy zawsze pamiętać, że uiszczane przez nas opłaty dotyczą jedynie użytkowania auta, które z założenia nigdy prawdopodobnie nie będzie nasze.

Materiał Partnera