Jak sobie poradzić z parowaniem szyb w aucie?

Jak sobie poradzić z parowaniem szyb w aucie?

Zima to czas, w którym większość kierowców zmaga się z nagminnie parującą przednią szybą samochodu. Czym to zjawisko jest powodowane? Przede wszystkim nadmiarem wilgoci wewnątrz samochodu. Topniejący na wycieraczkach śnieg wnoszony na butach, tapicerka przemoczona śniegiem z kurtki, a do tego od dawna niewymieniany filtr kabinowy, który nasiąka wilgocią i nie ma jak wyschnąć. Jazda z zaparowaną szybą jest bardzo niebezpieczna i może za to grozić wysoki mandat. Konsekwencje mogą również być jeszcze poważniejsze, łącznie ze spowodowaniem wypadku lub kolizji. Co zrobić, aby do tego nie doszło? Jak wyeliminować lub ograniczyć parowanie przedniej szyby?

Usuń nadmiar wilgoci z wnętrza auta

Zacznijmy od osuszenia wszystkich gumowych dywaników. Należy je wymyć z błota, które również może chłonąć wilgoć. Pamiętajmy o wysuszeniu materiałowej wykładziny na podłodze samochodu. Można to zrobić, pozostawiając na kilka dni samochód z otwartymi drzwiami w garażu, lub umieszczając w jego wnętrzu pochłaniacz wilgoci. Innym sposobem jest rozłożenie gazet na podłodze lub wysypanie żwirku bentonitowego dla kota, który kiedy złapie wilgoć ulega zbryleniu. Pozostałości są łatwe do usunięcia poprzez odkurzanie podłogi.

Zadbaj o przednią szybę

Szyby mogą parować bardziej niż zwykle z tego powodu, że po prostu są bardzo brudne od środka. Należy je dokładnie umyć i odtłuścić, zbierając z powierzchni niewidoczną warstwę tłustego osadu i kurzu. Kolejnym krokiem może być pokrycie powierzchni szyby specjalnym preparatem – nano powłoką o działaniu hydrofobowym. Skutecznie odpycha ona wilgoć, sprawiając, że para nie osiada na wewnętrznej powierzchni szyby. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod, a jej trwałość jest szacowana na długi czas.

Wymień filtr kabinowy

Następny krok to wymiana zużytego filtra kabinowego na nowy. Najlepiej zakupić filtr węglowy, który posiada zdolność neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Zależnie od modelu samochodu, nowy filtr kabinowy kosztuje od 20 do 50 złotych. Z jego wymianą można poradzić sobie samodzielnie – filtr najczęściej znajduje się wewnątrz tunelu środkowego pod kokpitem. Dostęp do niego prowadzi z wnęki na nogi pasażera z przodu. Kompletne filmiki, pokazujące jak krok po kroku wymienić filtr kabinowy w swoim modelu samochodu można znaleźć w sieci.

Korzystaj z klimatyzacji

Nie ma skuteczniejszej i szybszej metody na usunięcie pary z przedniej szyby samochodu, jak włączenie klimatyzacji i ustawienie nawiewu na nią. Klimatyzacja osusza powietrze, prowadząc do szybkiego zlikwidowania problemu. Oczywiście, aby zdała ona egzamin, klimatyzacja musi być sprawna i regularnie serwisowana. Warto z niej korzystać nie tylko latem, ale także zimą. Pozwala to ograniczać zjawisko powstawania pleśni i grzybów wewnątrz kanałów wentylacyjnych.

Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów na walkę ze zjawiskiem parowania szyb. Warto o nie zadbać już przed zimą. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez wydatku – np. na przegląd klimatyzacji i jej ozonowanie oraz wymianę filtrów. Warto to zrobić nie tylko z troski o szyby, ale i swoje zdrowie. Jeżeli do tej pory z tego rezygnowałeś z powodów finansowych, to pożyczka online może twoje problemy rozwiązać i pomoże ci w odpowiednim zadbaniu o stan twojego samochodu. Pamiętaj, że zaparowana szyba to problem, którego nie można bagatelizować. Jazda z szybą, przez którą niewiele widać może grozić mandatem droższym niż sam koszt wykonania przeglądu auta.

Materiał Partnera