Dlaczego numer ma znaczenie przy skupie katalizatorów?

Dlaczego numer ma znaczenie przy skupie katalizatorów?

Recykling katalizatorów samochodowych jest metodą, która pozwala na odzyskiwanie cennych surowców, które w innym przypadku trafiłyby na składowisko odpadów. Proces ten przyczynia się do ograniczenia szkód górniczych powodowanych przez wydobycie używanych w częściach tego typu metali, a także zmniejszenia zużycie wody i energii. Przekazanie katalizatora do skupu to również zastrzyk gotówki dla jego dotychczasowego posiadacza.

Co sprawia, że katalizatory są tak cenne?

Katalizator to urządzenie, którego zadaniem jest doprowadzenie do rozkładu termicznego szkodliwych substancji znajdujących się w spalinach opuszczających silnik. Dopalanie gazów spalinowych może zachodzić w wysokiej temperaturze sięgającej często ponad 1000°C oraz w obecności metali, które zainicjują całą reakcję. W tym celu w katalizatorach wykorzystuje się drogie metale szlachetne – platynę, rod i pallad. Związki te występują w dość ograniczonych ilościach, a ich pozyskanie wymaga wydobycia dużych ilości rudy oraz przeprowadzenia dewastujących dla środowiska procesów technologicznych, co powoduje też wiele zanieczyszczeń. Lepszym rozwiązaniem jest skup katalizatorów oraz odzyskiwanie znajdujących się we wkładach metali, które podczas eksploatacji urządzenia nie zmieniają swej ilości ani postaci. Z uwagi na wysoką wartość podzespołu przekazanie go do recyklingu jest bardzo opłacalne – za niektóre modele można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych.

O czym informuje numer na katalizatorze?

Cena, jaką można uzyskać za konkretny katalizator, jest związana z ilością metali szlachetnych, które można z niego odzyskać. Wartości te są z kolei połączone z typem części i jej konstrukcją. Choć obudowy katalizatorów często wyglądają podobnie, to ich wkłady, a więc elementy mające decydujące znaczenie dla ustalenia zawartości, mogą być zupełnie inne. Cechą, która pozwala na zidentyfikowanie konkretnego podzespołu, jest wybity na nim przez producenta numer. Poszczególne firmy stosują rozmaite oznaczenia – zwykle są to unikalne kody alfanumeryczne. Znając je, można bez problemu ustalić, jaką kwotę można otrzymać za katalizator w skupie. Metoda ta jest o wiele prostsza i nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. W sytuacji, gdy na części nie ma numeru, ustalenie, z jaką ilością cennych metali mamy do czynienia wymaga użycia specjalistycznego urządzenia -spektroskopu.

Firmą zajmującą się skupem katalizatorów jest m.in. Schredder z Dąbrowy Górniczej. Specjalizuje się ona w pozyskiwaniu katalizatorów z aut różnych marek i oferuje atrakcyjne warunki współpracy.

Materiał Partnera