Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na kwestie związane z ekologią i emisją spalin wszystkie samochody poruszające się po drogach powinny spełniać wymagania obowiązujących przepisów zarówno co do sprawności kluczowych podzespołów, jak i norm środowiskowych. Dla zapewnienia możliwości kontroli nad stanem technicznym aut wprowadzono obowiązek wykonywania regularnych badań technicznych w uprawnionych stacjach kontroli pojazdów.

Kiedy należy przeprowadzić badanie stanu technicznego auta?

Terminy wykonywania kontroli czy pojazd spełnia wszystkie obowiązujące wymogi, zależą od czasu, jak upłynął od jego pierwszej rejestracji. Auta, które są kupowane jako nowe, należy podać badaniu technicznemu po upływie trzech lat. Kolejne badanie będzie niezbędne po upływie kolejnych dwóch lat. Jeżeli samochód ma więcej niż 5 lat, weryfikacja jego stanu technicznego jest wykonywana co roku. Możliwe są także kontrole dodatkowe. Będą one konieczne w razie, gdy dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany przez Policję – w takiej sytuacji musi on być wykonany w ciągu 7 dni. Przegląd będzie potrzebny w sytuacji, gdy auto uległo poważnemu wypadkowi. Badanie jest też obowiązkowe po zamontowaniu instalacji gazowej.

Przeglądy samochodów ciężarowych i autobusów należy wykonywać w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Przeglądy samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony można przeprowadzić na każdej stacji kontroli pojazdów. W Tarnowskich Górach najlepiej skorzystać z usług firmy Silesia Cars Center. W ramach kontroli sprawdzane są m.in. zawieszenie, układ kierowniczy, hamulce i oświetlenie, w tym ustawienie świateł.

Co grozi za brak ważnego badania technicznego?

Kierujący, który porusza się samochodem bez aktualnego badania technicznego, musi się liczyć z możliwością otrzymania mandatu, jak również odholowania auta. W razie spowodowania stłuczki lub wypadku ubezpieczyciel, u którego wykupiono polisę od odpowiedzialności cywilnej, będzie miał podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania. Podobnie będzie w przypadku posiadania polisy autocasco, gdzie na ogół jednym z warunków uznania roszczenia odszkodowawczego jest posiadanie ważnego badania technicznego.

Okresowe badanie techniczne pojazdów o DMC do 3,5 tony można wykonać w Silesia Cars Center. Firma zajmuje się także naprawą oraz regeneracją wtryskiwaczy, pompowtryskiwaczy i pomp w układach common rail jednostek wysokoprężnych, jak również turbosprężarek. W ofercie znajduje się ponadto diagnostyka, wymiana oleju, pełen zakres napraw podzespołów mechanicznych, serwis opon i klimatyzacji.

Materiał Partnera