Rekrutacja stała i tymczasowa – czym różni się proces?

Rekrutacja stała i tymczasowa – czym różni się proces?

Koszty zatrudnienia w Polsce są bardzo wysokie, dlatego wielu pracodawców szuka alternatyw wobec standardowej umowy o pracę, której zasady są określane przez kodeks pracy. Obecnie również umowy cywilnoprawne są obwarowane wysokimi składkami ZUS, dlatego atrakcyjną formą współpracy staje się praca tymczasowa, od lat stosowana w branżach o charakterze sezonowym. Czym rekrutacja stała różni się od rekrutacji tymczasowej?

Kto jest stroną umowy w dekretacji stałej i tymczasowej?

Pierwsza różnica pomiędzy pracą tymczasową a stałą dotyczy tego, kto formalnie zatrudnia pracownika. W przypadku zatrudnienia na stałe pracownik podpisuję umowę ze swoim pracodawcą, czyli przedsiębiorstwem, dla którego będzie wykonywał usługi wynikające z umowy. Praca tymczasowa to z formalnego punktu widzenia zupełnie inne rozwiązanie – pracownika zatrudnia agencja pracy. W Warszawie i wielu innych polskich miastach takie usługi świadczy agencja pracy LeasingTeam. W ten sposób pracodawcy ograniczają wszelkie formalności do minimum, ale koszty rekrutacji pracowników stają się dla nich kosztami uzyskania przychodu, które można odliczyć od podstawy opodatkowania. Przy zatrudnianiu w ten sposób wielu pracowników ograniczeniu ulegają także koszty obsługi kadrowo-płacowej, które oczywiście bierze na siebie agencja.

Na jakich warunkach odbywa się współpraca?

Rekrutacja pracowników tymczasowych w odróżnieniu od pracy stałej może odbywać się na okres maksymalnie 18 miesięcy w trakcie 3 lat. Jeśli pracownik rekrutowany jest na zastępstwo, okres ten ulega wydłużeniu do 36 miesięcy. Poza tym, pracownicy tymczasowi mają dokładnie takie same prawa jak pracownicy zatrudnieni na etat – przysługują urlopy, w tym urlopy na żądanie, podobnie jak możliwość korzystania ze zwolnień lekarskich. Jeśli zaś chodzi o wynagrodzenie i warunki wykonywania pracy, nie mogą być one gorsze niż równoległe oferowane pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę w tym samym przedsiębiorstwie.

Jak skutecznie przeprowadzić rekrutację stałą i tymczasową?

Niezależnie od tego, czy pracodawca poszukuje pracownika stałego, czy tymczasowego, warto rozważyć zlecenie rekrutacji agencji pracy. Specjaliści z agencji są w stanie doskonale zidentyfikować potrzeby pracodawcy i dysponują własną bazą kandydatów spełniających określone warunki. Rekrutacja prowadzona przez ekspertów przebiega szybciej jest obarczona niższym ryzykiem.

Materiał Partnera