Fakty o balecie, których prawie nikt nie zna

Fakty o balecie, których prawie nikt nie zna

Piękno baletu jest naprawdę zdumiewające – to cudowny pokaz gracji i elegancji, który pozornie wydaje się całkowicie pozbawiony wysiłku. No właśnie, pozornie.

Wiele osób kojarzy balet z kobietami tańczącymi piruety na palcach i z mężczyznami w rajstopach kręcącymi się obok nich. To wyjątkowo krzywdzące spojrzenie. W rzeczywistości balet to bardzo trudna sztuka o tradycjach sięgających setek lat.

Z poniższego artykułu dowiesz się wielu ciekawostek o balecie i na pewno zaczniesz na niego patrzeć inaczej, z dużo większym uznaniem i szacunkiem do tancerzy.

Początkowo kobiety nie mogły występować w balecie

W 1669 roku balet zaczął się rozwijać, przenosząc się z dworów królewskich do teatrów, stając się bardziej skoncentrowaną formą sztuki. Jednak przed 1681 r. nie angażowano żadnych kobiet do udziału w przedstawieniach baletowych. Tancerze byli wyłącznie płci męskiej i wykonywali zarówno role męskie, jak i kobiece (tutaj głównie występowali młodzi mężczyźni).

Balet powstał jako zupełnie inna forma tańca

Pierwotnie balet był tańczony na królewskim dworze i składał się z małych podskoków, ślizgów i łagodnych obrotów. Tancerze nosili ekstrawaganckie stroje, masywne nakrycia głowy i maski. Taki restrykcyjny strój był piękny dla oka, ale bardzo ograniczał ruchy. Oryginalne buty do tańca miały niewielkie obcasy i przypominały raczej wizytowe pantofle niż noszone obecnie baletki. Dzisiejszy balet wygląda zupełnie inaczej.

Baletnice zużywają dwie lub trzy pary butów tygodniowo

Jednym z największych kosztów w balecie są buty. Baletnice zazwyczaj wymieniają trzy pary butów tygodniowo. Czasami jedna para nie wystarcza nawet na jedną noc dla głównej tancerki w przedstawieniu takim jak Jezioro łabędzie. Kiedyś, Teatr Baletu w Pittsburghu w USA ujawnił, że każdego roku wydaje 100 000 dolarów na same buty dla swoich tancerek.

Kostiumy są zbyt cenne, by je prać

Detale wielu kostiumów sprawiają, że są one tak delikatne, że nie można ich prać między występami. Zamiast tego kostiumy są wieszane na powietrzu między przedstawieniami i tylko spryskiwane odświeżaczem.

Tancerze baletowi są niezwykle silni

Baletnice to jedne z najsilniejszych sportsmenek na świecie. Chociaż ich występy wyglądają na pozbawione wysiłku i gracji, tak naprawdę kosztują ogromną ilość energii. Kiedy baletnica jest w pozycji en pointe, dźwiga trzykrotną wagę swojego ciała tylko na dużym palcu u nogi! Pojedynczy występ baletowy trwa średnio około 4 godzin. Każdym występem baletnice zużywają tyle samo energii, co podczas przebiegnięcia 30 kilometrów lub rozegrania dwóch meczów piłki nożnej. Zawodowcy są równie sprawni i silni jak profesjonalni piłkarze, koszykarze i lekkoatleci.

Trzeba dużo trenować

Nie jest tajemnicą, że bycie profesjonalnym tancerzem baletowym wymaga wielu ćwiczeń. Ale czy wiesz, że baletnice trenują nawet przez dziesięć lat i często biorą ponad 20 godzin lekcji tygodniowo? Co więcej, przygotowanie do występu może wymagać aż 5 000 godzin prób.

Tancerze baletowi nie mówią „powodzenia”

Tancerze baletowi nie mówią „powodzenia” ani „połamania nóg” przed występem. Zamiast tego wypowiadają „merde” – francuskie przekleństwo oznaczające kał. Istnieje wiele sugestii, skąd wzięła się ta tradycja. Niektórzy uważają, że tancerze ostrzegali się nawzajem, aby zachować ostrożność na scenie, gdy występowali ze zwierzętami. Inna teoria głosi, że jeśli przedstawienie się powiodło, na zewnątrz było wiele powozów konnych. Dlatego zwierzęce odchody były znakiem udanego występu.

Policjanci w Rumunii biorą lekcje baletu

Rumuńscy policjanci są znani z tego, że uczęszczają na lekcje baletu, dzięki czemu mogą kierować ruchem ulicznym z większą łatwością i gracją.