Jak przechowywać mąkę i jak rozpoznać czy jest dobra?

Jak przechowywać mąkę i jak rozpoznać czy jest dobra?

Jak przechowywać mąkę? Warto to wiedzieć, gdyż źle przechowywana może się szybko popsuć. Termin przydatności mąki do spożycia wynosi 3-5 miesięcy. Tymczasem mąka może zepsuć się szybciej, ponieważ bardzo łatwo wchłania wilgoć i może zbijać się w grudki, mąką łatwo pochłania także obce zapachy . Zagrożeniem są też szkodniki – raczej nikt nie chce widzieć u siebie w kuchni okropnych moli spożywczych, które mogą rozmnażać się w mące. Inne niebezpieczne szkodniki jakie mogą zalęgnąć się w mące to mól ziarniak, wołek zbożowy, rozkruszek mączny i mącznik młynarek.

Jak przechowywać mąkę?

Mąkę powinno przechowywać się w suchym i zaciemnionym miejscu, czyli najpraktyczniej w zamkniętej szafce.
Warto trzymać ją w szczelnym pojemniku, aby mąka nie zwilgotniała – idealny byłby plastikowy pojemnik lub szczelny słoik. Można też nie przesypywać mąki ze sklepowego opakowania, ale warto zaopatrzyć się dobry klips, który szczelnie zamknie takie opakowanie.
Szkodniki nie przepadają za zapachem liści laurowych, więc warto położyć kilka listków laurowych w pobliżu mąki.

Jak rozpoznać dobrą mąkę?

1. Zapach

Powinien być łagodny i przyjemny. Rozgrzej dłonie np. pocierając o siebie i wtedy ją powąchaj. Gdy mąka jest lekko ciepła łatwo rozróżnić „obce”, czyli niepożądane zapachy. Jeśli wyczujesz zapach stęchlizny mąka nie nadaje się do spożycia.

2. Wilgoć

Możemy ją sprawdzić przez ściśnięcie mąki w dłoni. Jeśli po otworzeniu dłoni mąka się rozsypie jest w porządku, a jeśli zachowany kształt nadany przez naszą dłonią, wtedy może być już zbyt wilgotna.

3. Smak

Gorzki smak może wskazywać na jełczenie tłuszczów zawartych w mące. Innym powodem może być to. że w ziarnach przeznaczonych do produkcji mąki obecne były chwasty. Jeśli wyczujesz dziwny smak i zapach miodu, to prawdopodobnie mąka zakażona jest szkodnikiem – rozkruszkiem zbożowym.