Monitor do grania – jak dopasować go do swoich potrzeb?

Monitor do grania – jak dopasować go do swoich potrzeb?

Monitory gamingowe to urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie jak największej rozrywki graczom. Jednak, aby rzeczywiście tak się stało, urządzenia te muszą spełniać szereg wymagań i parametrów, jakie stawiają przed nimi miłośnicy gier. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie, a także czy wybrać monitor 49 cali lub mniejszy, np. monitor 27 cali, skorzystaj z naszego poradnika.

Monitor gamingowy a biurowy

Monitory to urządzenia, które znajdziemy zarówno w miejscach pracy, do których przede wszystkim możemy zaliczyć biura, jak i domach. To wygodne rozwiązanie w trakcie pracy, jeśli zależy nam na wyświetleniu strony czy też arkusza w całości. Monitory bardzo dobrze sprawdzają się również w trakcie tworzenia różnego rodzaju projektów. Czym w takim razie różni się od nich monitor do grania?

Podstawowym zadaniem każdego monitora jest wyświetlanie obrazu. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te nie posiadają innych funkcji lub parametrów. Jeśli mówimy o monitorach gamingowych, istotnych jest o wiele więcej szczegółów, jak chociażby przekątna ekranu, częstotliwość odświeżania czy matryca. W ich przypadku elementy, których nie wzięlibyśmy pod uwagę przy zakupie monitora biurowego, są istotne dla powodzenia w grze.

Monitor do grania – parametry

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając monitor gamingowy? Jednym z nich jest przekątna ekranu. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem są większe urządzenia, stąd monitor 49 cali okaże się optymalny. Mimo to mniejszy ekran, jak w przypadku monitora 27 cali, wcale nie musi oznaczać złej jakości obrazu.

Rozważając wybór monitora gamingowego, oprócz przekątnej warto uwzględnić także kształt ekranu. Obecnie wśród graczy coraz popularniejsze stają się zakrzywione monitory i ciężko nie zgodzić się z posiadanymi przez nie zaletami. Zakrzywienie monitora minimalizuje odbijanie się promieni słonecznych, dzięki czemu mniej męczymy nasz wzrok. Oprócz tego zmniejszają pole widzenia, co jest istotne w przypadku wielu gier i sprawiają wrażenie bycia otoczonym przez oglądany obraz.

Dodatkowo przy wyborze monitora do grania warto zwrócić uwagę na:

  • częstotliwość odświeżania ekranu – minimum 144 Hz;
  • rodzaj matrycy.

Monitor gamingowy Samsung Odyssey

Wszystkich fanów gier komputerowych z pewnością zainteresują monitory do grania Samsung Odyssey, które charakteryzują się zaawansowanymi parametrami. Wpisują się w potrzeby najbardziej wymagających graczy. Jednym z ich wyróżników jest wysoka płynność obrazu ruchomego G-Sync. W przypadku monitorów do grania Samsung Odyssey zapomnisz o niedogodnościach takich jak niestabilny obraz czy opóźnienie ekranu. 

Artykuł przygotowany we współpracy z Samsung Polska.