Jaki tablet warto kupić?

Jaki tablet warto kupić?

Planujesz zakup tabletu, ale nie wiesz, której marki rozwiązania będą odpowiednią dla Ciebie opcją? Dziś na rynku można znaleźć przeróżne urządzenia i właśnie ta duża ilość może sprawiać problemy, gdy musimy wybrać jeden. Zatem jaki tablet warto kupić?

  1. Jakie tablety cieszą się sporą popularnością?
  2. Jaki tablet firmy Apple warto wybrać?
  3. Jaka przekątna ekranu jest optymalna?

Tablety to urządzenia, będące czymś pomiędzy laptopem a smartfonem. Co prawda, nie są tak bardzo zaawansowane, jak laptopy i bliżej im właściwie funkcjonalnością do smartfonów, ale są pewne marki, których rozwiązania można nieco rozbudować i wykorzystywać do nauki czy niektórych zadań biurowych. Zanim jednak skupimy się na tym, na co należy zwracać uwagę, kupując tablet, sprawdźmy, jakich marek urządzenia cieszą się aktualnie największą popularnością.

Jakie tablety cieszą się sporą popularnością?

Jeśli chodzi o tablety, to niewątpliwie aktualnie największą popularnością cieszą się produkty marki Apple. Dziś nieco rzadziej klienci decydują się na tablet z Androidem, chyba że potrzebują taniego urządzenia, który będą wykorzystywać jedynie do przeglądania stron internetowych czy mediów społecznościowych. Dlaczego tablety multimedialne firmy Apple są tak popularne? Przede wszystkim ze względu na system iPadOS, który jest bardzo dobrze zoptymalizowany w porównaniu z Androidem, który jest systemem operacyjnym uniwersalnym i dostępnym na tabletach wielu marek.

Kolejną zaletą iPadów jest sklep AppStore, w którym użytkownik znajdzie tylko i wyłącznie aplikacje dedykowane jedynie urządzeniom od Apple. Zatem są to aplikacje i programy w każdym szczególe przystosowane do produktów marki z Cupertino. Ponadto system jest regularnie aktualizowany. Każdy użytkownik otrzymuje wieloletnie wsparcie. Aktualnie najnowszy system operacyjny można w dalszym ciągu instalować na urządzenia z 2014 roku!

Do zalet zalicza się także bardzo długi czas pracy na baterii oraz wydajność. Ponadto dziś tablet wyposażony w klawiaturę zewnętrzną może z powodzeniem zastąpić nam laptopa. Oczywiście na tę chwilę chodzi tylko i wyłącznie o proste czynności biurowe. Chociaż dzięki odpowiednim przejściówkom, na tablecie możemy nie tylko przerabiać zdjęcia, ale i montować filmy w dedykowanych programach.

Sporą popularnością wśród użytkowników cieszy się Apple Pencil. Tego rodzaju akcesoria sprawiają, że iPad staje się również tabletem graficznym. Ponadto dzięki rysikowi możemy także bez problemu ręcznie pisać notatki. Ta opcja sprawdza się szczególnie wśród uczniów i studentów. Nie musisz nosić do szkoły czy na uczelnie wszystkich zeszytów i notatek – wszystko możesz mieć w tym jednym miejscu – na tablecie.

Zatem, jak widać tablet firmy Apple to nie tylko urządzenie do przeglądania Internetu czy oglądania filmów. Przeznaczenie tabletu dziś jest już nieco inne.

Jaki tablet firmy Apple warto wybrać?

Wszystko zależy od Twoich wymagań i potrzeb. Bez względu na to, jaki model iPada wybierzesz, otrzymasz wydajny i sprawdzony sprzęt. Na rynku aktualnie znajdziesz między innymi tani i uniwersalny tablet, polecany przede wszystkim uczniom. To urządzenia o przekątnej ekranu wynoszącej 10,2’’, wyposażone w układ A13, znany z iPhone 11. W porównaniu z poprzednią generacją układ ten jest aż o 20% wydajniejszy. Uniwersalne tablety Apple tej serii mają szerokie ramki i przycisk Home, w którym ukryto czytnik Touch ID – czyli czytnik linii papilarnych. Ponadto wyposażony został w aparat przedni o rozdzielczości 12 MP i tylny. Modele z przekątną 10,2 cala współpracują z Apple Pencil pierwszej generacji i z klawiaturą Smart Keoboard.

Jeśli potrzebujesz mniejszego urządzenia, koniecznie sprawdź nowe iPady mini. Modele te mają układ A15, który wykorzystano również w najnowszych iPhone’ach serii 13. To oznacza, że wydajność tabletu wzrosła kilkukrotnie w porównaniu z poprzednimi generacjami. iPad mini ma ekran o wielkości 8,3 cala, wyposażony w technologię True Tone. W przeciwieństwie do uniwersalnego modelu, o którym pisaliśmy wyżej, urządzenia mini mają bardzo wąskie ramki i nie posiadają przycisku Home. Czytnik linii papilarnych zintegrowano z przyciskiem górnym. W najnowszych iPadach mini oprócz aparatu przedniego zastosowano również aparat tylny z obiektywem szerokokątnym i pięciokrotnym cyfrowym zoomem. Produkty serii mini z 2021 roku są także kompatybilne z rysikiem Apple Pencil drugiej generacji, klawiaturą Smart Keyboard oraz siecią 5G. Apple dodało w swoich urządzeniach również port USB-C, dzięki czemu bez problemu podłączymy akcesoria zewnętrzne.

Z droższych rozwiązań poleca się szczególnie wydajne iPady Pro. W ofercie dostępne są modele z przekątną 11 cali lub 12,9 cala. Najnowsze urządzenia posiadają innowacyjny układ M1, który w całości został zaprojektowany przez producenta. Pod względem wydajności układu M1, iPady Pro przewyższają niejeden laptop czy komputer i to z tej wyższej półki. Oprócz aparatów najnowsze iPady Pro mają także skaner LiDAR, który pozwala na analizowanie otoczenia. Aparat przedni wyposażono w Face ID, dzięki czemu możemy odblokowywać tablet za pomocą technologii rozpoznawania twarzy.

Najnowsze iPady Pro są kompatybilne zarówno z klawiaturą Smart Keyboard, jak i Apple Pencile 2. Generacji. Ponadto obsługują sieć 5G. Marka wyposażyła je także w złącze USB-C. Na uwagę w dalszym ciągu zasługują iPady starszych generacji. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź inne, dostępne modele. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na najnowszy tablet Apple, czy na taki, który swoją premierę miał kilka lat temu, w każdym przypadku otrzymasz wydajne i sprawne urządzenie.

Jaka przekątna ekranu jest optymalna?

Tak naprawdę kwestia przekątnej ekranu jest sprawą indywidualną. Jeśli na tablecie planujesz oglądać filmy, seriale i grać w różne gry, niewątpliwie warto w takiej sytuacji wybrać większe urządzenia. Sprawdzą się one także do podstawowych biurowych czynności – np. do pisania oraz w momencie. Tablet z większym ekranem to także świetne rozwiązanie dla fotografów, którzy wykorzystują urządzenia tego rodzaju do szybkiej obróbki swoich zdjęć. Ponadto, kiedy mamy do dyspozycji większą powierzchnię, niewątpliwie wygodniej będzie nam się robiło ręczne notatki.

Małe tablety są wystarczającą opcją do przeglądania Internetu i mediów społecznościowych, do czytania książek czy artykułów. Niektórzy uważają, że na iPadach mini można również wygodnie oglądać seriale – ale to już jest kwestia gustu i tego, czego właściwie sami potrzebujemy. Dlatego wybierz taką przekątną ekranu, która spełnia Twoje oczekiwania. Równie ważne jak rozdzielczość ekranu są dla niektórych osób takie rzeczy jak czytnik kart pamięci, moduł gps czy też inne dodatkowe opcje. Warto więc upewnić się, że kupowane sprzęty nie są pozbawione funkcji tabletu, na których zależy użytkownikowi w największym stopniu.