Przyszłość przemysłu – Coboty
Tradycyjne roboty przemysłowe są dedykowane do wykonywania jednego zadania, oraz najczęściej stale związane z konkretnym obszarem roboczym. Takie rozwiązanie to znaczne ograniczenie pełnych możliwości, jakie dziś daje przemysłowa automatyzacja. Swojego rodzaju odpowiedzią na wady typowych, dużych i ciężkich robotów przemysłowych są Coboty.
Czym są Coboty?
Słowo Cobot powstało z połączenia dwóch anglojęzycznych słów:
collaborative i robot, co w przetłumaczeniu na język polski możemy określić jako „roboty kolaborujące” lub „roboty współpracujące„.
Koboty są zaprojektowane do bezpiecznej współpracy z ludźmi na wspólnej przestrzeni roboczej. Są w stanie pracować zarówno w pełni autonomiczne jak i jako wsparcie przy pracy wykonywanej przez człowieka. Są znacznie mniejsze niż większość robotów przemysłowych, więc są kompaktowym rozwiązaniem nadającym się do użytkowania w małych zakładach, a nawet w środowiskach biurowych. Dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej wadze są również łatwe do transportu. Kolejną ogromną zaletą Cobotów jest fakt, że można je dowolnie zaprogramować do wykonywania konkretnych zadań.
Zobacz też: Zalety paneli słonecznych
Zalety robotów współpracujących
Szybka i prosta instalacja
Zwykle czas instalacji typowego robota przemysłowego liczymy w dniach, lub wręcz tygodniach. W przypadku Cobotów czas na jego rozpakowanie, montaż i zaprogramowanie pierwszego prostego zadania to często nawet mniej niż godzina. Za średni czas konfiguracji i uruchomienia, po którym Cobot zaczyna wykonywać zadaną pracę, możemy przyjąć pół dnia.
Łatwe i szybkie programowanie
Tradycyjne roboty wymagają dużej wiedzy i sporo czasu na zaprogramowanie działań. Dodatkowo, często takie roboty potrafią wykonywać tylko jedną czynność, a przy zmianie warunków pracy cały proces należy rozpoczynać na nowo. W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów stosowanych obecnie w przemyśle, Cobot jest łatwy do zaprogramowania. Przy pomocy przyjaznego dla użytkownika oprogramowania roboty współpracujące mogą uczyć się nowych działań. Można także ręcznie ustawić Cobota w żądanych pozycjach i w ten sposób zaprogramować jego ruchy. Ponieważ Cobot jest tak łatwy w programowaniu, można go szybko wdrożyć w proces produkcyjny.
Elastyczność zastosowań
Elastyczność, to jedna z największych zalet robotów współpracujących. Cobot może równie dobrze wykonywać tę samą pracę tygodniami, jak i codziennie wykonywać inne zadanie. Coboty mogą np. nad ranem pracować jako roboty do spawania, a już po południu natryskowo malować stworzone wcześniej produkty. Można codziennie szukać miejsc w procesie produkcyjnym, w których robot może okazać się wsparciem i zwiększyć efektywność. Wysoka elastyczność umożliwia również „zatrudnienie” Cobota jako „pracownika tymczasowego” przy nietypowym zleceniu lub zwiększonym zapotrzebowaniu na produkt, co może okazać się rozwiązaniem wydajniejszym niż zatrudnienie i przeszkolenie tymczasowego pracownika.
Wsparcie pracowników
Coboty zostały głównie zaprojektowane z myślą o współpracy z ludźmi, a nie do ich zastępowania. Mogą pomóc ludziom w łatwiejszym wykonywaniu i udoskonalaniu ich codziennej pracy. Brudne, niebezpieczne, monotonne i powtarzalne zadania mogą być wykonywane przez robota, tak aby pracownicy mogli skoncentrować się na innych zadaniach, gdzie ich kreatywność i myślenie zorientowane na rozwiązywanie problemów jest bardziej przydatne. Dzięki temu roboty tworzą atrakcyjne środowisko pracy. W długiej perspektywie oznacza to większe zaangażowanie pracowników, wyższy poziom satysfakcji z pracy i mniejszą absencję.
Większa dokładność i powtarzalność
W przeciwieństwie do ludzi Coboty są bardzo dokładne. Raz zaprogramowane będą wykonywać tę samą pracę w taki sam sposób przez cały czas, bez spadków wydajności. Ponadto Cobot nigdy sam nie odejdzie od swojego zadania i zawsze będzie wykonywał zadanie z tą samą precyzją. Na przykład dokręcanie śrub zawsze będzie odbywać się z takim samym momentem obrotowym, co zapewnia stałą jakość.
Optymalizacja procesów i wyższa produktywność
Głównym celem robotyzacji jest optymalizacja procesu, czyli osiągnięcie maksymalnego efektu przy minimalnych kosztach. Włączenie Cobotów w swoje procesy przemysłowe doskonale wpisują się w tę definicję. Dzięki nim, błędy w produkcji są zminimalizowane, pracownicy mają więcej czasu na inne zadania, produktywność wzrasta, co ostatecznie przekłada się na lepszy wynik operacyjny.
Konfiguracja i wyposażenie Cobota oczywiście wymaga inwestycji, ale na dłuższą metę oszczędza pieniądze i pozwala generować wyższe zyski.
Materiał partnera