Jak działają zbiorniki Adblue i jak je używać?

Jak działają zbiorniki Adblue i jak je używać?

AdBlue wykorzystywany jest do rozkładania szkodliwych związków azotu, które wytwarzane są podczas działania silników wysokoprężnych. Jest to substancja, która co prawda nie jest szkodliwa dla środowiska, jednak wykazuje właściwości korozyjne, dlatego też powinna być przechowywana w specjalnych zbiornikach. W artykule opisujemy, czym powinny się one charakteryzować i jak je eksploatować, aby magazynowanie było w pełni bezpieczne.

Czym powinny charakteryzować się zbiorniki na AdBlue? 

Zbiorniki na AdBlue, czyli wodny roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, najczęściej wykonane są z polietylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością, szczelnością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy skrajne temperatury. 

Budowa zbiorników na AdBlue opiera się na konstrukcji dwupłaszczowej. Są one więc zbudowane z dwóch warstw polietylenu, między którymi znajduje się wolna przestrzeń, do której – w razie ewentualnej nieszczelności – przedostaje się substancja. Stanowi to dodatkową ochronę przed niekontrolowanym wyciekiem. 

Ponadto zbiorniki wyposażone są w akcesoria, które umożliwiają swobodną eksploatację, takie jak przepływomierz, nalewak, pompa czy wskaźnik poziomu substancji. 

Jak użytkować zbiorniki na AdBlue? 

Podczas użytkowania zbiorników na AdBlue należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Substancję najlepiej jest przechowywać w temperaturze od 0 do 30°C, zapewniając jej ochronę przed nadmiernym światłem słonecznym. Jak mówi nam ekspert z firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na paliwa i chemikalia

AdBlue to substancja, która może zamarznąć w temperaturze spadającej poniżej -10°C. Po powróceniu do pierwotnego stanu może być użytkowana ponownie, jednak jej rozmrażanie może przysporzyć niepotrzebnych kłopotów. 

Ponadto miejsce, w którym umieszczony zostanie zbiornik, powinno być czyste, wolne od kurzu i zanieczyszczeń, zwłaszcza w momencie uzupełniania płynu w pojeździe. Substancja może być przechowywana maksymalnie przez rok. Jeśli którekolwiek z podanych wyżej wymogów zostaną zaniedbane, zalecane jest spuszczenie AdBlue i sprawdzenie jego właściwości przed zatankowaniem. 

Zbiorniki na AdBlue wykorzystywane są najczęściej w gospodarstwach rolniczych, firmach transportowych czy w warsztatach mechanicznych. Przestrzeganie zaleceń dotyczących magazynowania substancji umożliwia jej bezpieczne składowanie przez długi czas, dlatego warto stosować się do wszystkich z nich.

Materiał Partnera