Metody naprawy tapicerki samochodowej

Metody naprawy tapicerki samochodowej

Kiedy na zadbanej tapicerce samochodowej pojawia się dziura, rozcięcie lub pęknięcie, bardzo często rodzi się pytanie, co można z tym zrobić? Czy trzeba od razu udać się do tapicera, żeby ratował wygląd obicia, czy może lepiej spróbować samemu załatać ubytek? Wiele zależy od umiejętności manualnych i wiedzy. Poznaj więc metody naprawy tapicerki samochodowe i oceń, czy dasz radę skorzystać z nich we własnym zakresie.

Metody naprawy tapicerki samochodowej – materiałowa, welurowa lub z alcantary

Najczęstsze uszkodzenia tapicerki to niewielkie dziury po papierosach, rozdarcia lub pęknięcia na szwach. W zależności od tego, rodzaju uszkodzenia i jego wielkości w przypadku tapicerki nieskórzanej stosuje się następujące metody naprawy:

  • wypełnienie dziury włóknami materiału obicia – w miejsce niewielkiej dziury wkłada się skrawek materiału i wypełnia klejem, po czym nakłada się na niego włókna tapicerki tak, by wyglądały jak najbardziej podobnie do całego materiału;
  • artystyczne cerowanie – używa się do tego odpowiedniej igły i nici idealnie dobranych do tych, użytych w tapicerce. Profesjonalnie cerowanie idealnie zakrywa ubytki
  • szycie tapicerskimi nićmi poliamidowymi – w przypadku rozdarcia tapicerki stosuje się szycie ściegiem żeglarskim lub krytym;
  • wymiana fragmentu tapicerki – jeśli uszkodzenie jest duże, często po prostu wymienia się cały fragment uszkodzonego obicia i zastępuje nowym.

Pierwszą z wymienionych metod najłatwiej zastosować we własnym zakresie, jednak kolejne wymagają większych umiejętności i lepiej zostawić je specjalistom. Tego rodzaju napraw podejmuje się na przykład zakład tapicerski BATER z Krakowa.

Metody naprawy tapicerki skórzanej

Do reperowania tapicerki skórzanej wykorzystuje się nieco inne sposoby. Największą popularnością cieszy się ostatnio metoda typu Smart REPAIR. Polega ona na wypełnianiu ubytków odpowiednimi piankami lub klejami. Nadaje się im strukturę prawdziwej skóry i pokrywa barwnikiem do skór, dopowiadającym kolorowi tapicerki.

Samemu również można spróbować usunąć rysy i rozcięcia ze skóry w samochodzie, wykorzystując tzw. skórę w płynie, jednak oprócz niej trzeba wyposażyć się też w sporo innych specyfików, potrzebnych do przeprowadzenia całej operacji. Tego rodzaju metody naprawy tapicerki skórzanej sprawdzają się w przypadku niewielkich uszkodzeń, ale przy większych ostatecznie efekt może być niezadowalający. Dlatego wciąż w wielu przypadkach lepiej wymienić cały przedarty lub przetarty element tapicerki i zastąpić go nowym.

Materiał Partnera