Kwas salicylowy – jak działa na skórę?

Kwas salicylowy – jak działa na skórę?

Kwas salicylowy to składnik, który często można spotkać w kosmetykach pielęgnacyjnych. Zazwyczaj można go spotkać w preparatach do mycia twarzy dedykowanych cerze trądzikowej. Dlaczego tak jest? Zobacz, jak działa żel do mycia twarzy i kiedy warto po niego sięgać.

Czym jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy jest jednym z kwasów z grupy hydroksylowej. Zaliczany jest on do beta-hydroksykwasów, w skrócie BHA. Pozyskiwany jest on z kory wierzby, topoli, liści brzozy, malin oraz kwiatów rumianków metodą syntezy chemicznej. W czystej postaci przybiera formę drobnego, białego proszku lub kryształków. Kwas salicylowy jako jedyny jest wykorzystywany w kosmetyce. Najczęściej pojawia się w preparatach pielęgnujących, myjących. Przykładem jest drogeria tagomago.pl/collections/mezczyzna-twarz-mycie-twarzy, gdzie znajdziesz żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym. Produkt ten dedykowany jest przede wszystkim cerze trądzikowej i problemowej. Wynika to z działania tej substancji na skórę.

kwas salicylowy

Jak kwas salicylowy działa na skórę?

Podstawową właściwością kwasu salicylowego jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Oprócz tego substancja ta doskonale oczyszcza cerę, przez co likwiduje zaskórniki i zwęża pory. Jako ważną właściwość kwasu salicylowego wymienia się też zmniejszanie produkcji sebum, co jest niezwykle istotne w przypadku cery tłustej, mieszanej, problematycznej i trądzikowej.

Kwas salicylowy znany jest również z tego, że ma delikatne działania złuszczające. Dzięki temu, że niszczy połączenia białkowe między korneocytami znacznie ułatwia on odrywanie i rozpuszczanie zrogowaciałego naskórka. Ta właściwość również bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery z trądzikiem, ponieważ pomaga ograniczać powstawanie wyprysków i stanów zapalnych, rozjaśnić przebarwienia, zmiany pigmentacyjne, wspomaga leczenie blizn.

kwas salicylowy kosmetyki

Kwas BHA w kosmetyce stosowany jest nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale też skóry głowy, stóp i rąk. Często specyfiki z nim są polecane w leczeniu łupieżu czy przetłuszczającej się skóry głowy.

W jakich kosmetykach pojawia się kwas salicylowy?

Kwas salicylowy pojawia się zarówno w kosmetykach do użytku domowego, jak i tych profesjonalnych używanych w gabinetach kosmetycznych. W kosmetykach przeznaczonych do użytku domowego kwas BHA pojawia się w bardzo niskim stężeniu – 1-2%. Uzupełniane są o niego kremy, żele domycia twarzy, ampułki, toniki, mydła, kremy do stóp i pięt, szampony przeciwłupieżowe. W większym stężeniu kwas salicylowy wykorzystywany jest do profesjonalnych peelingów kosmetycznych, które intensywnie złuszczają naskórek.

Materiał Partnera