Rodzaje łuków. Podpowiadamy, po który warto sięgnąć

Rodzaje łuków. Podpowiadamy, po który warto sięgnąć

Łuki przez wieki był narzędziem myśliwych i wojowników. Obecnie to fascynujący sport i hobby. Wybór odpowiedniego typu łuku jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu zarówno w łowiectwie, jak i w łuczniczym sporcie. Istnieje kilka różnych rodzajów łuków, z których każdy posiada swoje charakterystyczne cechy i zastosowania. Warto bliżej przyjrzeć się tym rodzajom, aby dokonać świadomego wyboru.

Czy na łuk potrzebujemy pozwolenie?

Zgodnie z polskim prawem nie potrzebujemy specjalnego pozwolenia, aby zakupić i używać łuków. Nie istnieje również żadne ograniczenie wiekowe – łucznikami z powodzeniem mogą być dzieci, które np. szkolą się w klubie sportowym. Co jednak istotne, łuku nie możemy stosować podczas polowań. Z tego względu zaleca się szczególną ostrożność podczas uprawiania łucznictwa w lesie. Ewentualne postrzelenie zwierzęcia może być brane pod uwagę jako kłusownictwo. 

Rodzaje łuków

Przy wyborze odpowiedniego łuku warto poznać podstawowe dwa rodzaje: łuki klasyczne oraz bloczkowe, które znajdziemy w sklepie bron.pl. W przypadku tego pierwszego rodzaju łuku mówimy również o łuku olimpijskim. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim jest to prostsza konstrukcja, w której cięciwa jest naciągana i zwalniana ręcznie. Często modele te są pozbawione dodatkowych przyrządów celowniczych, co sprawia, że trening w strzelaniu z jego pomocą wymaga skupienia, techniki i opanowania.

łuk

W przypadku łuku bloczkowego mówimy o zdecydowanie bardziej zaawansowanej konstrukcji. Łuk ten jest wyposażony w bloczki, które zmniejszają napięcie luku podczas trzymania cięciwy. Dzięki temu łuk bloczkowy jest bardziej wydajny w przechowywaniu energii, co pozwala na mocniejsze strzały. Jest idealny dla osób, które chcą skupić się na celności i stabilności strzałów. Jednocześnie łuki tego typu pozwala na regulację siły naciągu, co czyni z pojedynczego modelu bardziej uniwersalne rozwiązanie np. dla dziecka, które może go używać przez wiele lat. Łuki bloczkowe ponadto umożliwiają zamontowanie przyrządów celowniczych lub są w nie wyposażone fabrycznie. 

Jak wybrać łuk?

Decyzje o zakupie odpowiedniego łuku zależy od indywidualnych preferencji, celów oraz umiejętności strzeleckich. Oczywiście równie istotny jest wzrost osoby, która będzie go używać – tu producenci zazwyczaj informują, od jakiego wzrostu dany łuk jest przeznaczony. 

Bez względu na rodzaj łuku, łucznictwo to pasjonująca i satysfakcjonująca forma aktywności, która dostarcza wiele radości i wyzwań. Choć łuki bloczkowe z racji komfortowego celowania i naciągu są uważane za łatwiejsze do opanowania dla początkujących, to często sugeruje się, że lepszym rozwiązaniem są jednak modele klasyczne. Nauka strzelectwa z ich pomocą jest większym wyzwaniem, ale pozwala na lepsze opanowanie podstaw tego sportu. 

Jak dobrać strzały do łuku?

Łuk bez strzał to jak pistolet animacji, jakie strzały w związku z tym należy wybrać? Kluczowymi parametrami strzał jest długość, waga oraz giętkość, a samą “amunicję” należy dobrać do naciągu łuku. Współcześnie strzały produkuje się z włókna węglowego, szklanego, aluminium, a także z tradycyjnego drewna. 

Materiał zewnętrzny