Zaniżone odszkodowanie OC — co robić?

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Takie sytuacje ze strony zakładu ubezpieczeń zdarzają się niezwykle często. I to nawet w przypadku sprawdzonych i polecanych towarzystw. Sprawdź, co zrobić, by skutecznie odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i wywalczyć od niego zapłatę odpowiedniej sumy ubezpieczenia.
Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej zaniża odszkodowanie z OC?
Twój samochód ucierpiał w zdarzeniu drogowym i wszystkie szkody miały zostać pokryte z OC sprawcy? Niestety, lecz w takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że dostaniesz niskie odszkodowanie. Może ono nie wystarczyć na pokrycie szkody. Jest to niezwykle niesprawiedliwe, gdyż w końcu po to właśnie kupujesz ubezpieczenie, by podczas takich incydentów nie martwić się o żadne koszty. A jednak!
Na jakiej właściwie podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają odszkodowanie? Przy obliczeniach tych brane są pod uwagę liczne kwestie. Przede wszystkim do ustalenia wartości odszkodowania konieczne jest ustalenie wartości pojazdu, rodzaju części użytych przy naprawie, a także tego, czy zostały one naprawione, czy też wymienione na nowe.
Jednak przy tworzeniu takiego kosztorysu towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają realną wartość naprawy, przyznając najniższe możliwe odszkodowanie. Niezwykle popularną praktyką jest na przykład uwzględnianie w kosztorysie najtańszych części zamiennych słabej jakości, a nie oryginalnych. Ty możesz chcieć natomiast przeprowadzić naprawę pojazdu z użyciem części od producenta, a zaniżone odszkodowanie OC Ci to uniemożliwi.
Sporządzając kosztorys naprawy pojazdu, ubezpieczyciele często obniżają wartość części eksploatacyjnych, twierdząc, że już w czasie zdarzenia były zużyte. Zmniejszają także kwoty wypłaty odszkodowania ze względu na wiek samochodu.
Zaniżone odszkodowanie OC — jak walczyć o sprawiedliwość?
Zaniżone odszkodowanie OC nie musi wcale oznaczać, że część kosztów naprawy pozostaje Ci pokryć ze swojej kieszeni. Możesz ubiegać się o właściwą kwotę, która rzeczywiście pozwoli na naprawę auta. W pierwszej kolejności warto przede wszystkim odwołać się od decyzji wypłaty odszkodowania. Musisz zrobić to oczywiście na piśmie. Następnie są przed Tobą dwa scenariusze — albo towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się wypłacić proponowaną kwotę, albo Twoje odwołanie zostanie odrzucone. Wtedy najlepiej postawić już na profesjonalne wsparcie kancelarii prawnej. Na kancelariawo.pl/zanizone-odszkodowanie/ znajdziesz formularz kontaktowy. W przypadku zaniżonego odszkodowania, specjalistyczna pomoc niemal zawsze zapewnia pozytywne zakończenie sprawy.
Materiał zewnętrzny