Jak dobrze pielęgnować tatuaż zimą?

Jak dobrze pielęgnować tatuaż zimą?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem tatuażu albo właśnie teraz zamierzasz go wykonać, to musisz wiedzieć, że pielęgnacja tatuażu zimą jest równie ważna jak latem i tutaj również nie można zapomnieć o dogłębnym nawilżaniu. Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach i na suchym, mroźnym powietrzu nie sprzyja skórze. Warto zatem dowiedzieć się, jak dobrze pielęgnować tatuaż zimą.

Myj swój tatuaż kilka razy dziennie odpowiednimi środkami

Gdy masz świeżo wykonany tatuaż, niezależnie od pory roku, także zimą, musisz regularnie myć ranę. Po wykonaniu tatuaż jest dużą raną, z którą organizm próbuje sobie poradzić. Skórę należy zatem oczyszczać i chronić przed przesuszeniem. Nie można do mycia tatuażu używać zwykłego mydła, a przynajmniej ze względu na wysuszające właściwości jest to niewskazane. Dlatego sięgnij po łagodny żel do mycia tatuażu. Będzie miał dodatkowo działanie antybakteryjne i nawilżające.

Folia do tatuażu i krem do tatuaż – niezbędne podczas procesu gojenia

Podczas procesu gojenia mycie tatuażu na początku odbywa się co 2-3 godziny. Po każdym myciu i wysuszeniu ręcznikiem bezpyłowym i jednorazowym, należy sięgnąć po krem do tatuażu i nasmarować jego grubą warstwę. Można ranę wietrzyć przez jakieś 20-30 minut zapewniając większe dotlenienie. Po tym czasie należy założyć opatrunek na świeżo wykonany tatuaż. Można zdecydować się na jałowy z apteki, taki, który nie będzie się przyklejał do rany albo postawić na sprawdzoną folię do tatuażu. Jest to opatrunek, który zabezpieczy tatuaż każdorazowo, gdy będziesz wychodzić z domu. Pamiętaj, by stawiać na przewiewne oddychające ubrania, które nie przylegają do ciała, a także zawsze wybierać świeżą i nieprzepoconą odzież. Podobnie rzecz ma się ze snem i świeżą pościelą. Na czas snu też warto zabezpieczyć tatuaż opatrunkiem, przynajmniej na początku procesu gojenia. Zestaw do tatuażu zawierający folię do tatuażu i krem na tatuaż będzie niezbędny i warto zaopatrzyć się w niego już na etapie planowania tatuażu i umówienia się na jego wykonanie. Pamiętaj jeszcze, że w trakcie gojenia tatuażu nie możesz korzystać z kąpieli słonecznych, czy to naturalnych czy sauny, a także basenu. Morsowanie, które popularne jest zimą także nie jest wskazane w czasie procesu gojenia tatuażu. W końcu w ten sposób łatwo o zakażenie skóry. Warto zauważyć, że krem z zestawu do tatuażu ma silne właściwości nawilżające, regenerujące i przyspieszające gojenie. Należy go nakładać także wtedy gdy na skórze pojawią się strupki. Nie można ich zdrapywać, należy pozwolić, by odpadły samoistnie.

para z tatuazami

Gruntowne nawilżanie potrzebne także po wygojeniu – postaw na masło do tatuażu

Również gdy tatuaż jest już wygojony, należy o niego odpowiednio dbać. Nawilżanie jest dalej potrzebne po skóra ma tendencję do przesuszenia. Zatem każdorazowo po wzięciu prysznica warto stosować masło do tatuażu. Można zdecydować się na zestaw do tatuażu zawierający ten produkt w kilku wersjach zapachowych. Warto podkreślić, że chroniąc skórę przed nadmiernym złuszczaniem, chroni się też tatuaż przed szybką utratą intensywności pigmentu.

Chroń swój tatuaż przed szkodliwym działaniem promieniowania UV – postaw na krem z filtrem do tatuażu zestaw do tatuażu

Tatuaż trzeba chronić przed słońcem zarówno po wykonaniu, jak i gdy się wygoi. Wbrew pozorom należy to robić nie tylko latem, ale bywa to potrzebne także zimą. Gdy wybierasz się na narciarski stok i jest słoneczna pogoda, to chętnie podwijasz rękawy odzieży termicznej podczas szusowania, bo słońce mocno operuje, zwłaszcza na niżej położonych trasach. Odbija się od śniegu niczym kalka i nierzadkie jest to, że z takiego wyjazdu na narty wraca się z opaloną twarzą, a niektórzy w przerwie szusowania specjalnie odsłaniają ciało, by zażyć więcej słońca. Oczywiście nie jest to mądre postępowanie, zwłaszcza gdy skóra jest niezabezpieczona. Jeżeli Twój tatuaż jest w widocznym miejscu, np. na dłoniach i w danym momencie nie używasz rękawic narciarskich, to na pewno musisz go zabezpieczyć stosując krem z filtrem UV. Znajdziesz zestaw do tatuażu z takim produktem i przyda Ci się oczywiście także, gdy zrobi się naprawdę ciepło i będziesz często odsłaniać ciało i tym samym także tatuaż.

Materiał zewnętrzny